A karácsonyi készülődésnek és az ünneplésnek elengedhetetlen része a zene. Mind az adventi időszakban, mind december végén számos templomban élvezhetjük a legszebb karácsonyi koncertek dallamait, hiszen Budapesttől Szombathelyig számos templom várja, hogy karácsonyi és újévi programjaival, ünnepi koncertjeivel lenyűgözzön minket. Programajánló nem csak a klasszikus zene kedvelőinek!
⇒ 2018. december 21. Adventi és karácsonyi koncertek a székesfehérvári Szent Imre templomban
2018. december 21. pénteken, 19.30-kor az Alba Regia Vegyeskar, a Primavera Kórus, a Vox Mirabilis Kamarakórus, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar tart karácsonyi koncertet, ahol közreműködik Tóka Ágoston – orgona, Varga Viktória – szoprán, Bakos Kornélia – alt, Balczó Péter – tenor, Gradsach Zoltán – basszus.
A Szent Imre templom története
Karácsonykor emlékezzünk hazánk első nagy királyára és családjára és utazzunk együtt Székesfehérvárra! A Mariánus ferencesek által, 1720-43 között építetett templom a hagyomány szerint azon a helyen épült, ahol a török hódoltság előtt Szent István király palotája állt és ahol 1007-ben Szent Imre herceg született. Fantasztikus azokon a köveken sétálni, ahol maga a nagy király és családja is járt-kelt. A török pusztítás után a ferences barátok a palota helyén építették fel rendházukat és templomukat, őrizve ezzel az ezer éves történelmet. Ma a rendházban Egyházmegyei Múzeum működik, míg a templomban nívós hangversenyeket is rendeznek.
Székesfehérvári szállásokat itt találsz >>
⇒ 2018. december 23. Rákász Gergely karácsonyi koncertje a szombathelyi Evangélikus templomban
2018. december 23-án, 19.00-kor Rákász Gergely koncertorgonista TÉL című előadását hallgathatjátok meg a templomban. A művész repertoárjába idén Gershwin Kék Rapszódiája, Bizet Carmenje, Debussy Holdfénye is helyet kapott.
Jegyelővétel: Tourinform Iroda, Király utca 1-3. Tel.: +36 94/317-269. Jegypontok: www.jegy.hu/jegyirodak
Az Evangélikus templom története
Szombathely és több ezer fős evangélikus közössége rendkívül gazdag egyháztörténeti emléket őriz. Ezt az ősiséget bizonyítja Ludwig Schöne, a lipcsei születésű bécsi építész számos remekműve, amivel a protestáns egyház nagyságát is szemléltetni kívánta. Az eklektikus historizmus stílusjegyeivel dolgozott, így a lakóházaknál leginkább a neobarokk, a templomoknál a neoromán vagy neogótikus, zsinagógáknál pedig a bizánci-keleti vonásokat részesítette előnyben. Az Óperint utca, Körmendi, Dózsa György és Kálvária utcák találkozásánál fekvő, neoromán-eklektikus stílusú evangélikus templomot 1896-ban építették, amelynél külön említést érdemelnek a főhomlokzat domborművei. Ezek Jézus életének három jelentős állomását jelenítik meg, a születését, megkeresztelését és feltámadását.
Szombathelyen töltenél egy hétvégét? >>
⇒ 2019. január 12. – Szent Efrém Férfikar koncertje a Belvárosi Nagyboldogasszony templomban
A templom koncertek és hangversenyek megtartására is tökéletesen alkalmas helyszín, így egy újévi koncertlehetőséggel kedveskedünk nektek. A Szent Efrém Férfikar ugyanis 2019-ben is folytatja óriási népszerűségnek örvendő Orientale Lumen – Kelet világossága sorozatát. Ha szeretitek vagy kíváncsiak vagytok a keleti rítusú keresztény egyházzene legszebb kompozícióira, akkor itt a lehetőség, hogy belehallgassatok.
Időpont: 2019. január 12., 19.30. Jegyvásárlás: jegy.hu
Érdekességek a templom történetéről
A város egyik legrégebbi templomának a Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templom (Március 15. tér) a Contra-Aquincum erődítmény romjaira épült, s amelynek védelmező falai közzé temették 1046-ban Gellért püspököt. A 14. században Zsigmond király támogatásával gótikus stílusban átépítették, majd Mátyás király uralkodása alatt pedig két újabb oldalhajóval bővítették. A török időkben mecsetként használták, ennek emlékét őrzi egy mihráb (imafülke) a szentély délkeleti falában. 2006-tól pedig itt látható Szent László király és Árpád-házi Szent Erzsébet egy-egy ereklyéje is. A templom egyéb érdekessége, hogy 2010-ben a szentély mögötti falfülkében egy Anjou-kori trónoló Szűz Mária-freskót találtak, hihetetlen épségben.
⇒ További karácsonyi koncertek és templomi hangversenyek decemberben:
- Dec. 15.Sz, 19:00 Organ & Choir – Budapest, Belvárosi Szent Mihály templom
- Dec. 15.Sz, 20:30 Haydn Filharmónia Hangversenye – Budapest, Pozsonyi úti Református Templom
- Dec. 16.V, 11:30 Rákász Gergely: Tél – Kaposvári Evangélikus
- Dec. 17.H, 16:30 Omega – Oratórium 2.0 – Celldömölki Evangélikus Templom
- Dec. 17.H, 19:00 Wolf Kati: Chorus – Debreceni Református Nagytemplom
-
Dec. 18. K 18:00 Miskolci Szimfonikus Zenekar karácsonyi koncertje – Miskolc, Selyemréti Szent István Templom
- Dec. 19. Sz 20:00 a Moszkvai Patriarchátus Kórusának koncertje – Budapest, Szent István Bazilika
- Dec. 20.Cs, 17:00 J.S.Bach: Karácsonyi oratórium – Veres 1 Színház
- Dec. 21.P, 19:30 Rákász Gergely: Tél – Mosonmagyaróvár – Mosoni Szent János Templom
- Dec. 22.Sz, 13:00 Karácsonyi Koncert – Székesfehérvár, Szent Imre templom
- Dec. 22.Sz, 19:00 Rákász Gergely: Tél – Sopron, Magyar Virtuózok Művészeti Np. Kft.
- Dec. 23.V, 13:30 Organ & Choir – Budapest, Belvárosi Szent Mihály Templom
- Dec. 23.V, 19:00 Omega – Oratórium 2.0 – Kiskőrösi Evangélikus Templom
- Dec. 23. V, 17:00 19:00 Karácsonyi koncert – Hegykő
- Dec. 26.Sz, 16:30 Rákász Gergely: Tél – Szombathely-Evangélikus Templom
- Dec. 27.Cs, 19:00, Dec. 28.P, 15:30 Rákász Gergely: Tél – Győr – Belvárosi Református Templom
- Dec. 27. Cs 20:00 Magyar Virtuózok Kamarazenekar koncertje – Budapest, Mátyás-templom
- Dec. 28. Cs 19:00 Duna String Orchestra – Budapest, Mátyás-templom
- Dec. 28.P 19:00 Rákász Gergely: Tél – Kecskemét – Evangélikus Templom
- Dec. 29. Sz 20:00 Solti Kamarazenekar – Budapest, Mátyás-templom
- Dec. 29.Sz, 19:00 Organ & Choir – Budapest, Belvárosi Szent Mihály Templom
- 18:00 Radnai Tamás orgonál – Budapest, Deák téri Evangélikus templom
Szállást keresel Budapesten? Válogass a szallas.hu belvárosi kínálatából! >>
Ha megihletett a templomok hangulata és egy igazán különleges szálláshelyet keresel, van egy tippünk:
Kolostor Hotel Sopron *****
Sopron peremén, a Sopronbánfalva közelében 1482-ben(!) épült pálos kolostor templomtornya ma ötcsillagos hotelként csalogatja a látogatókat. A kapun átlépő, gyanútlan betérőt azonnal megérinti a nyugalom és átjárja a megfoghatatlan varázs, ami az ezer éves zarándokhelyen zárda építésére sarkallta egykor a pálos szerzeteseket. A gótikus templom szentélye és három rekonstruált ablaka ma is megcsodálható. Az egykori kolostorépület szerzetesi celláiból utánozhatatlan hangulatú, szállodai lakosztályok jöttek létre.