Pécs Magyarország kulturálisan, építészetileg egyik legszínesebb városa. Számtalan műemléket és kihagyhatatlan látnivalók sorát találjátok Pécsen, a történelmi belvárosban. Egy pécsi kiruccanásra jó ok lehet az április 18-i Műemléki Világnap is.
Április 18. Műemléki Világnap
Sokkal szegényebb lenne a világ, ha nem létezne műemlékvédelem. De létezik és világnapja is van. A hivatalos nevén Műemléki Világnap először 1984-ben, az ICOMOS (Műemlékek és Műemlékhelyszínek Nemzetközi Tanácsa) kezdeményezésére került megrendezésre. Azóta igazi világnappá nőtte ki magát. Az esemény célja, hogy felhívja a figyelmet épített örökségünk fontosságára és lehetőségeire. Pécs igyekszik élni ezekkel a lehetőségekkel.
Pécs, a kultúra városa
A város honlapja szerint Pécs a kultúra városa. Joggal aposztrofálja magát így Baranya megye székhelye. A mai Pécs területe a rómaiak óta lakott. Az ókori emlékektől a török műemlékeken át a XX. századi modernizmusig kultúrák találkozása volt a város. Pécs multikulturális színessége volt a Pécs2010 Európai Kulturális Főváros projekt egyik fő üzenete is. Kiemeltünk néhányat a pécsi belváros nevezetességei közül.
Pécs új köntösben – Amiről az útikönyvek nem beszélnek! >>
Kihagyhatatlan látnivalók Pécsen
1. Ókeresztény Mauzóleum
A római kori Sopianae IV. században létrejött ókeresztény temetője a korai kerszténység temetkezési művészetének, építészetének állít emléket. A Dóm tér alatti ókeresztény emlékek 2000 óta a Világörökség részei. A Cella Septichora Látogatóközpontban tekinthetetik meg őket.
2. Gázi Kászim pasa dzsámija
Az egykori török dzsámi ma Pécs belvárosi temploma, a város egyik jelképe. A főtér Széchenyi tér felső végén találjátok. A 16. századi török épülethet a 1939-ben bauhaus-modernista stílusban egészítették ki.
3. Pécsi Barbakán
A pécsi középkori városfal több szakaszon elég jó állapotban megmaradt. A fal legjellegzetesebb része a Barbakán. Kinizsi Pál építtette a XV. század végén. Tetejéről a belváros látványát csodálhatjátok.
4. Szent Péter- és Szent Pál székesegyház
A pécsi bazilika Pécs ikonikus épülete. Négy, 60 méteres tornya uralja az előtte elterülő Dóm tér látványát. A mai épületet 1891-ben szentelték fel, de helyén a XI. század eleje óta állt templom.
5. A középkori egyetem romjai
Az első magyarországi egyetemet Pécsett alapították 1367-ben. A Nagy Lajos által finanszírozott pécsi egyetem nem volt hosszú életű. Néhány évtizeddel később Pécs helyett már Óbudán oktatták a leendő értelmiséget. A pécsi középkori egyetem maradványait a Bazilika mögött nézhetitek meg.
6. Zsolnay Kulturális Negyed
Bár nem a pécsi belváros, de kihagyhatatlan a Zsolnay-gyár egykori területén létrehozott kulturális negyed. Színház, egyetemi karok, galéria, bábszínház és természetesen családtörténeti kiállítás egyaránt működik a szecessziós épületekben.
Ha nyitottak vagytok a kultúrák egymás mellett élésére és színes múltú városban, meg se álljatok Pécsig! Szeretni fogjátok.