Néhány éve különös, magyarországi dinoszaurusz leletek hozták lázba a paleontológus társadalmat, mikor Ősi Attila paleontológus vezetésével világszinten is egyedülálló leletegyüttesre bukkantak a Bakonyban. Életnagyságú dinoszauruszok és eredeti fosszíliák nyomába eredtünk most mi is, tartsatok velünk az őslény körút állomásain, és legyetek részesei egy nem mindennapi időutazásnak a magyar dinoszauruszok világában!
Dínó kiállítás a Biodómban
Őslény körutunk első állomása a budapesti Biodóm, ahol még március végéig találkozhattok az életnagyságú, mozgó és hangot adó dinoszauruszokkal. Az Őslény körút 16. kiállítás életnagyságú makettekkel mutatja be a dinoszauruszok korát, a látvány mellett pedig sok hasznos tudnivalót is nyújt.
Az interaktív kiállításon az ismeretterjesztő előadások meghallgatása mellett lehetőség nyílik arra is, hogy a gyerekek egy ásatási szimuláció során kipróbálhassák, milyen a paleontológusok munkája.
A tárlat különlegessége, hogy magyar vonatkozása is van, láthatók ugyanis az Ajkaceratops, a Hungarosaurus és a Bakonydraco fosszíliái is, amiket az iharkúti ásatások során tártak fel.
Tipp a látogatáshoz: A Biodóm dínó kiállítása estig tart nyitva, és az esti fényekben még különlegesebb a hangulata.
Az Iharkúti dinoszaurusz-lelőhely titkai
Az őslény körút második megállója a már említett Iharkút, aminek igen kalandos története van. Iharkút település ma már nem létezik, a kitelepített falu helyén jelenleg egy emlékpark áll. Iharkút Németbányától nem messze, Veszprém és Pápa között épült. Az 1960-as években felfedezték, hogy a közelben jelentős bauxit lelőhely van, majd az 1970-es években elkezdték a kitermelést, aminek következtében a falut ki kellett üríteni az 1980-as években. A lakosokat a környező településekre költöztették, az épületeket pedig hamarosan lebontották.
A termelés véglegesen 2005-ben állt le, de az első leletet még ez előtt, 2000 áprilisában találta itt Ősi Attila és Torma András geológus. Azóta már számtalan maradvány előkerült, megtalálták például 12 Hungarosaurus csontjait egymáshoz nagyon közel, úgynevezett tömeges halálközösségben, ami azt jelenti, hogy ezek az egyedek hirtelen, nagyjából egyszerre pusztultak el egy áradás miatt körülbelül 85 millió évvel ezelőtt.
Az Iharkút Emlékpark önmagában nem nagy látványosság, de a környéket átszövik a túraútvonalak, így egy nagyobb kirándulás keretében útba lehet ejteni. Ha kifejezetten a magyar dinoszauruszok miatt látogatnátok ide, érdemes a Magyar Dinoszaurusz Alapítvány Facebook-oldalát figyelni, ahol közzé szokták tenni az Iharkúti Nyíltnapok időpontjait. Ezek általában nyáron vannak, július végén, augusztus elején.
Töltsetek el hosszabb időt a Bakonyban, mert rengeteg izgalmas helyet rejt. Olvasóink ezeket ajánlják:
EXTRA TIPP: Szállások a környéken >>
Életnagyságú dinoszauruszok a DinoPark KÖKI-ben
Ha a Biodóm tárlatáról lemaradtatok, akkor sem kell elkeseredni, mert március végén újra nyit a KÖKI tetőteraszának népszerű attrakciója, az 1,5 hektáros területen fekvő DinoPark, ahol szintén életnagyságú dinoszauroszok között kalandozhattok, miközben több érdekességet is megtudhattok ezekről az őslényekről. Bár itt iharkúti dinoszauruszokkal nem találkoztok majd, de azért izgalmas program lesz ez is!
A kicsiket paleontológiai játszótér várja, de fokozza az élményt a 3D panorámavetítés is.
Extra dínós tippek:
Ha kibővítenétek még az őslény körutat, az alábbi helyeket se hagyjátok ki!
- A Természettudományi Múzeum Dinoszaurusz kiállítása
- Dínók a Budakeszi Vadasparkban (felújítás alatt, de mellette már látogatható, március végétől már teljes pompájában várja a látogatókat)
- Dínó és Kalandpark Reziben
- Siroki Dínó Park (2025. április 5-én nyit)
- Kereki Dínó Park (2025. április 12-én nyit)
- Ipolytarnóci Ősmaradványok látogatóközpont (dínókat nem, de egyéb ősragadozókat láthattok)
Nektek melyik a kedvenc dinoszauruszos helyetek?
(Fotók: szallas.hu, facebook)