A Balaton egyik legromantikusabb települése kétségkívül Tihany, ahol balatoni panoráma, kézműves termékek, gasztrokalandok és szédületes levendulaillat fogad. Szívesen megismernéd Tihany kevésbé ismert arcát? Van élet a Pisky sétányon túl is! Járd végig a Tihanyi-félsziget izgalmas túraútvonalát, amely megismertet a környék látnivalóival és a tihanyi gejzírmező gejzírkúpjaival. Ezt a túrát imádni fogod!
Tihanyi-félsziget túra – Ne csak sétálgass, kirándulj is Tihanyban!
Tihanyról először biztosan a visszhang, a balatoni kilátás és az apátság épületének jellegzetes képe jut eszedbe, pedig a túrázás is remek elfoglaltság, akár a családdal, akár a barátokkal érkezel.
A félszigetet körülölelő 18 km hosszú Lóczy Lajos tanösvény a Balaton-felvidéki Nemzeti Park természetvédelmi területén halad, a 7 állomás a Tihanyi-félsziget fő természeti látnivalóit mutatja be.
Tipp: Kezdődhet a túra? Az útvonalon nincsen források, ezért még indulás előtt készíts a hátizsákodba elegendő innivalót (és harapnivalót is).
Lóczy Lajos gejzírösvény, Tihany titokzatos kirándulóhelye
Autóval érkezel? A közeli Őrtorony-kilátó parkolóban ingyenesen parkolhatsz. Az ösvény végig ki van táblázva, így nagyon könnyű az útvonalat követni.
A Lóczy Lajos tanösvény az Apáti templomromtól indul, a túraútvonal az Apáti-hegyen át, a Nyereg-hegyen és a Csúcs-hegyen keresztül vezet a Szarkádi-erdőbe. A tanösvény kiemelkedően izgalmas része a tihanyi gejzírmező, amely hárommillió évvel ezelőtt keletkezett.
Érdekesség: A Csúcs-hegy egy, a heves utóvulkáni tevékenységek következtében létrejött gejzírkúp, és úgy tartják, a közeli forrásbarlangban még Sobri Jóska, a híres betyár is bujkált egykor.
A Belső-tó és a Szarkádi-erdő közötti területen elterülő gejzírmező kb. 150, különböző méretű gejzírkúpja közül az Aranyház gejzírkúp a legnagyobb. Nevét a rajta lévő sárga zuzmóról kapta.
A gejzírkúp tetejéről mesés kilátás nyílik a Belső-tó és az ősközség felé, kirándulás közben még a környéken élő, a napsütést vígan élvező gyíkokkal is találkozhatsz.
Ha nem járnád végig a tihanyi gejzírmező 18 km-es útvonalát, parkolj a Levendula Ház mellett, innen is célba veheted az Aranyházat a Belső-tó mentén haladva.
A tóban tilos megmártózni, de a Levendula Háznál benevezhetsz egy csónakos vezetett túrára, hogy vizes élményeket szerezz a nádasok között. Nyár közepén még a virágzó levendulamezőben is gyönyörködhetsz.
Top 5 tihanyi látnivaló, amit soha nem lehet megunni
Egy tihanyi kirándulás tökéletes alkalom arra, hogy feltérképezd a Tihany-félsziget csodás világát, beleértve a helyi legendákat, az épített és természeti kincseket, valamint a kulináris meglepetéseket.
Az alábbi tihanyi látnivalókat mindenképpen keresd fel a túra előtt/után:
- Tihanyi Bencés Apátság: Hazánk egyik legikonikusabb épületének interaktív kiállítása megismerteti veled a királyi kriptát, a barokk templomteret, a földszinti kiállítófülkéket, és a szerzetesség életét bemutató pinceszintet is.
- Gombóc Artúr és a Pisky sétány: A 300 méter hosszú Pisky sétány a Visszhang dombtól egészen a Bencés Apátságig húzódik, útközben találkozhatsz Gombóc Artúr vidám Kolodko-szobrával is.
- Tájházak és kézműves házak: A Parasztgazda háza és a Halászcéh ház a népi kultúra helyi jellemzőit mutatja be, míg a kézműves házakban levendulás és paprikás szuvenírek, valamint a kerítésen lógó, kézzel készített fazekastermékek várnak.
- Tihanyi hajóállomás: Hajókáznál Tihanyban? Válts jegyet a BAHART népszerű sétahajó, vagy programhajó járataira!
- Barátlakások: A sok száz évvel ezelőtt készített, emberi kéz alkotta remetelakok a X-XI. század körül keletkeztek, ez Közép-Európa egyetlen épen maradt remetetelepe.
Még több látnivaló Tihanyban >>
Kedvet kaptál ahhoz, hogy – ha eddig nem is, most – feltérképezd a tihanyi gejzírmező látnivalóit? Bátran vedd a nyakadba Tihany kincseit, itt sokkal több érdekesség fogad, mint ami belefér egy egynapos városnézésbe.
Többnapos utazást tervezel? Nézd meg a legjobb szállástippjeinket Tihanyban >>
(fotók: szallas.hu)