Bár kirándulni télen is lehet, mégis a legtöbben tavasztól őszig vágynak a természetbe és fedezik fel újra és újra hazánk szépségeit. A következő túraútvonalak minden évszakban remek kikapcsolódást ígérnek, hiszen van közöttük mesés panorámával kecsegtető hely, balatoni kilátó, sőt még vár is. Csak győzzünk válogatni közöttük! 🙂
Teve szikla – „Egri vár” – Nagy-Kevély
A Pilis egyik legszebb hegycsúcsaként tartják számon a Nagy-Kevélyt, amelyet érdemes Pilisborosjenő irányából megközelíteni, így az útvonal érinti az Egri csillagok című filmben szereplő vár díszlet romjait is.
Útvonal: Pilisborosjenő – Ezüst-Kevély – Nagy-Kevély – Kevély-nyereg – „Egri vár” – Teve-szikla – Pilisborosjenő.
Táv: 10 km, 3 – 3,5 óra
Kő-hegy Petőfi Pihenő, Pomáz
A Kő-hegyi Czibulka János Menedékháztól öt perc sétára található a Petőfi-pihenő kilátóterasza, ahonnan fantasztikus panoráma tárul a Budai-hegység felé, egészen a Dunáig elláthatunk a hirtelen leszakadó sziklás hegyoldalról. Közvetlenül a terasz alatt találjuk a legérdekesebb alakzatot, egy kalapos gombára emlékeztető sziklát, amely Gomba-szikla vagy Napóleon kalapja néven is ismert.
Prédikálószék, Visegrádi-hegység
Nem túlzás kijelenteni, hogy a Dunakanyar legszebb panorámája tárul elénk a Prédikálószéken, a 639 magas szikláról remekül belátható Visegrád, Nagymaros, Zebegény környéke és természetesen a Duna kanyarulata. A Dömösről induló túra 16 km hosszú és a Szentfa-forrástól a Vadálló kövekig és a Prédikálószékig vezet, majd onnan egy másik útvonalon vissza Dömösre.
Rám-szakadék
A vadregényes, sziklás, szűk szurdokvölgy útvonala létrákkal és korlátokkal van felszerelve, így biztosított keretek között csodálható meg a páratlan természeti csoda.
A Dömösről induló túra hossza: 8 km
Időtartam: 3 óra, hosszabb pihenők nélkül.
Orfű – Abaliget
A 27 km-es túra során források, víznyelők, csónakázótó, barlang, műemléktemplom és denevérmúzeum is útba esik, ami biztos: az unalom kizárt!
Útvonal: Orfű-Mecsekrákos – Sárkány-kút – Zipernovsky-forrás – Honfoglalási emlékpark – Abaliget – Kiskőhegy – Abaliget vasútállomás – Hetvehelyi Riolittufa-bánya – Nyáras-völgy – Virágos-völgy – Ragadás – Vásáros-út – Orfű-Mecsekrákos
Szépkilátó, Balatongyörök
Aki egyszer is látta a Szépkilátóból elénk táruló panorámát, azonnal megérti, miért is nevezik „szép”-nek. A balatongyöröki pihenőhelyről balra a Tapolcai medence tanúhegyei: a Badacsony, a Szent György-hegy, a Csobánc, a Gulács, a Tóti-hegy, a Haláp, a Somló-hegy, a Kis-Somló és a Ság-hegy sorakoznak.
Megközelítés: a 71-es főútről
Hármashatár-hegy
A budapestiek egyik kedvenc kirándulóhelye a Hármashatár-hegy, ahol jól jelzett turistautak és változatos gyalogtúra vár mindenkit.
A túra hossza: 11 km, a Fenyőgyöngyétől 14,5 km
Útvonal: (Fenyőgyöngye) – Hármashatár-hegy – Virágos-nyereg – Csúcs-hegy – Szarvas-hegy – Kálvária-hegy – Tök-hegy – Virágos-nyereg – Nagy Farkas-torok – (Hármashatár-hegy) – (Fenyőgyöngye)
A Zengő körül (Kelet-Mecseki túra)
Közepesen nehéz túrát ígér a Rockenbauer Pál emlékére szervezett túra, amely Hosszúhetény – Püspökszentlászló – Hettyey-forrás – Pécsvárad (Zengővárkony Rockenbauer Pál sírja) – Hosszúhetény útvonalon vezet körbe a Zengő körül.
Szent György-hegy, bazalt orgonák
A Tapolcai-medence egyik legszebb képződménye a Szent György-hegyen található bazaltorgona, ahol a helyenként 30-40 méter magasba emelkedő bazaltoszlopok orgonasípokhoz hasonlóan sorakoznak egymás mellett. A Balaton-felvidék ezen részén 4 km hosszú, 7 állomásból álló tanösvény vezet.
Baradla tanösvény (Aggtelek – Jósvafő)
Az Aggteleki Nemzeti Park legrégebbi és egyben leglátogatottabb tanösvénye a Baradla-barlang aggteleki és jósvafői bejáratát köti össze. A fedett és a nyílt karszt határán kanyargó 7,5 km-es felszíni túraútvonalon a terület természeti- és kultúrtörténeti értékeivel ismerkedhetnek meg a látogatók.
***
Még több magyarországi túraútvonal >>
Nektek melyik a kedvenc hazai túraútvonalatok? Osszátok meg velünk kommentben!