Természetes, hogy az ember néha elmenekülne a városi nyüzsgésből, és hogy vágyik a vidéki idillre. Minél kisebb egy falu, annál nagyobb a csend és a nyugalom! Persze ez azt nem jelenti, hogy ne lenne elég látnivaló vagy programlehetőség – sőt. Ha szeretnétek visszavenni a tempóból, és vonz a régies, romantikus hangulat és a természet közelsége, ez a lista jól fog jönni. Íme, apró kis falvak, elragadó sváb települések és hangulatos magyar utcák, amiket látni kell!
Maroknyi falvak, ahol nagyon kevesen laknak, és rendkívül bájosak:
Kékkút, Balaton-felvidék
Ismeritek a kékkúti ásványvizet? Ebből az eldugott, mediterrán hangulatú faluból származik, ahol 100 fő sem lakik. Gyönyörű, zöld környezetben fekszik, közel a Balaton-parthoz, Tapolcához, és a tanúhegyekhez is. A környék különleges földrajzi adottságairól a Theodora tanösvényen tájékozódhattok. Kékkút 18. századi tájházát is érdemes felkeresni, akárcsak a falu takaros központjában álló Hősök emlékművet.
Velemér, Őrség
Az Őrség tele van csodaszép, pici falvakkal, ezek közül az egyik a határmenti Velemér. Itt található Magyarország egyik legjelentősebb középkori műemléke, az erdő mellett álló Szentháromság templom. Különlegessége, hogy az ablakokat úgy tervezték, hogy meghatározott időpontokban engedjék be a napfényt. Ha a természet vonz, fedezzétek fel a veleméri Sárgaliliom tanösvényt is!
Itt az Őrség összes családias, hangulatos szálláshelyét megtaláljátok >>
Nagyhuta, Zemplén
Ha hamisítatlan hegyvidéki környezetre vágytok, Nagyhuta tökéletes úti cél. A Zemplén vonulatai és erdei közt található, és mintegy 70-en lakják. Itt halad el a Kéktúra útvonala, de egyéb látnivalókkal is szolgál: itt található az Áfonyás-tó, ahol a Pálházi Állami Erdei Vasút is halad, illetve a Kőkapu Vadászkastélyt is ajánlott megnézni. Ide szállást is tudtok foglalni, ha valami különlegesre vágytok! >>
További barátságos vendégházak Nagyhután >>
Kallósd, a Zalai-dombság ölén
Ez az egészen picike falu Keszthely közelében bújik meg a zalai dombok között, leghíresebb látnivalója az Árpád-kori Szent Anna-kerektemplom. A román stílusú templomocska a 13. században épült, ahogy a település első említése is ebből az időből származik. Hangulatos kis utcái és a festői Zalai-dombság közelsége miatt is érdemes felkeresni!
Várnak Keszthely jobbnál-jobb szálláshelyei >>
Püspökszentlászló-Hosszúhetény, a Mecsekben
Püspökszentlászlót apró mérete miatt immár egy másik hangulatos mecseki faluhoz, Hosszúhetényhez csatolták. Amilyen pici, olyan sok látnivalóval és kirándulási lehetőséggel vár: kastélya és csodaszép, hatalmas arborétuma is van, de fedezzétek fel az üvegmúzeumot és a Szent László szobrot is! Bortermelő település, így finom nedűket is kóstolhattok, és mivel a Zengő lábánál fekszik, számos túraútvonal közül is válogathattok.
Igazi vidéki nyugalom vár a faluban, válasszatok egy hangulatos szálláshelyet! >>
Döröske, Körmend mellett
Döröske is azon magyarországi falvak közé tartozik, mely lakossága a 100 főt sem éri el. Pedig rendkívül bájos kis település: itt található többek közt az Árpád-kori Szent Jakab templom is. Mivel a Rába-völgye fölött épült a dombgerincen, így csodás panorámát nyújt a völgyre és a Vasi Hegyhátra. Ráadásul egy horgásztó is található a faluban, ami a Bogrács-patak felduzzasztásával jött létre, és nyáron strandként is funkcionál.
Foglaljatok szállást a szomszédos Körmenden, ahol híres élményfürdő is vár!
Apró sváb települések, melyek szép utcáikról (is) híresek:
Óbánya
Avagy a magyar Svájc, ahol takaros, hagyományos oldaltornácos parasztházak sorakoznak a falu fő utcáján, mely az Óbányai-völgyben húzódik. A lakosság csaknem 50%-a németnek vallja magát. Az erdőkkel körülvett faluban patak csörgedezik, és domboldalba épített pincesorok szegélyezik. A különleges Ferde-vízesés vagy a Csepegő-szikla egy kellemes túrával elérhető innen. Ha romantikus hangulatra vágytok egy képeslapra illő helyen, irány Óbánya!
Meghitt vendégházak Óbányán >>
Hajós
A sváb települések közt Hajós az egyik legismertebb, mivel kiváló bortermeléssel büszkélkedhet. Egykor több pincéje volt, mint lakóháza! Sétáljatok végig a főutcán, amit régi, rendezett parasztházak kísérnek, nézzétek meg a pincesort, a 18. századi Hajósi Barokk Kastélyt, és persze tartsatok egy kiadós borkóstolót!
Nemesnádudvar
A 18. században betelepült sváb lakosoknak hála felvirágzott a szőlőtermesztés, így Nemesnádudvar manapság is az egyik legnépszerűbb pincefalu a borkedvelők körében. De nem csak a pincesor fog elvarázsolni; az egész falu roppant gondozott, hangulatos kis térrel a katolikus templom mellett, ráadásul a falu határában elterülő Viktória-tavakban pecázni is lehet.
Nemesnádudvar szálláshelyek >>
Császártöltés
Ugyancsak a sváboknak köszönhető a császártöltési szőlőkultúra fellendülése is. Hagyományos pincesora minden borkedvelő számára kötelező célpont, de egyéb látnivaló is akad: a Szálas-Béla kilátóból remekül rálátni a falu környékére, az izgalmas Vörös-mocsár tanösvényen pedig pallókon sétálhattok a mocsaras, lápos részek fölött.
+ Feldebrő
Bár az Eger mellett található Feldebrő nem tartozik a sváb települések közé, ám Dózsa György útja a legszebb falusi utcák közé sorolható. Az út hosszasan vezet takaros házak mellett, fákkal szegélyezve, és a híres debrői templomhoz fut ki, mely csaknem 1000 éve épült. Itt megnézhetitek a legszebb, és legjobb állapotban fennmaradt Árpád-kori falfestményeket!
Foglaljatok a szomszédos Egerben, ahol további programkavalkád vár!
Tipp: Hamarosan jönnek az ünnepek, és a városok gyönyörű díszkivilágításba öltöznek – ilyenkor a legjobb egy-egy korzón végigsétálni!
Ebben a cikkben összeszedtük, mely hangulatos magyar utcák a legszebbek Advent idején >>
Pihenjetek vidéken, ahol életre kelnek a hagyományok, és ahonnan teljesen feltöltődve térhettek haza! Válasszatok a kis falvak és sváb települések közül egyet, és foglaljatok egy kényelmes vidéki szállást >>
Stílusos vidéki szállásokat ebben a cikkben is találtok:
(Képek: Szallas.hu, shutterstock)