A várandósság nem ok arra, hogy lemondjunk kedvenc hobbinkról, az utazásról, hiszen komplikációmentes terhesség esetén megfelelően felkészülve ennek semmi akadálya. Fontos azonban, hogy bármennyire szeretjük a spontán ötleteket, kismamaként körültekintőnek kell lennünk, és tudatosan kell megszervezni mindent, ha nyaralni indulunk.
Íme 5 tipp, ami segít egy babavárós utazás megszervezéséhez, legyen az autós, hajós, vonatos, vagy repülős kiruccanás.
5 tipp, ha kismamaként nyaralni indulsz
1. Mikor a legideálisabb utazni?
Általánosan a második trimesztert ajánlják, amikor a kismamák energiaszintje a legmagasabb. Előtte mindenképpen érdemes konzultálni az orvossal, és természetesen, ha nincs semmilyen komplikáció, rosszullét, fáradékonyság, akár előtte vagy utána is lehetséges, de a doktor utasításait tanácsait érdemes betartani.
2. Mivel utazhat egy kismama?
Legszigorúbb szabályai a repülős utazásnak vannak, mert a társaságok meghatározzák, milyen szabályok vonatkoznak a kisbabát váró utasokra. Ez légitársaságonként eltérő lehet, előtte meg kell nézni az adott szolgáltató honlapját, és az orvostól ez alapján megfelelő igazolást kérni. (Igazolás hiányában a társaságok megtagadhatják a szállítást.)
A repülős utazás szabályairól bővebben itt olvashattok: Szabad-e wellnesselni és repülőre ülni a várandósság idején?
Az émelygés főleg azoknál, akik egyébként is hajlamosak rá, a terhesség ideje alatt még nagyobb valószínűséggel felléphet az utazás során, ezért autóban célszerű az első ülést választani, vonaton, buszon pedig szintén előrébb ülni, és a hajón is megkeresni azt a pontot, ahol legkevésbé érezhető az imbolygás.
Az autós utat ajánlott néhány óránként megszakítani, és mozogni egy kicsit, ami pedig nagyon fontos, hogy a biztonsági övet úgy állítsuk be, hogy egy esetleges nagyobb fékezés során a lehető legkevésbé nyomja meg a pocakot.
3. Hová a legpraktikusabb utaznia egy kismamának?
A megfelelő úti cél kiválasztása nagyon fontos: a túl meleg, túl párás, és magaslati tájak, illetve olyan célpontok választása, ahol nagy a hőingadozás, vagy védőoltás javasolt, várandósság idején kerülendőek. Minél közelebbi a szülés ideje, annál célszerűbb az otthonunkhoz közelebbi üdülőhelyet keresni.
Külföldön tökéletes választás lehet Szlovénia tengerparti övezete, Olaszország, vagy Horvátország is.
Szállások Olaszországban >>
Szállások a horvát tengerparton >>
És ha távoli utat már nem merjük bevállalni várandósan, itt a idő, hogy a hazai látnivalók kerüljenek fókuszba! Országszerte több családbarát hotel közül is válogathatunk, amelyek nem csak a babáknak, hanem a mamáknak és kismamáknak is komfortos lehet.
Belföldi szállástippek nyaralni vágyó kismamáknak:
Kolping Hotel Spa & Family Resort Alsópáhok ****
Az alsópáhoki hotel 2015-ben elnyerte az Év Szállása címet, emellett az Év Családbarát Szálláshelye, valamint Kismama Különdíj I. helyezett lett. A várandós nőknek szóló „pocakos wellness” csomag olyan kényeztetési lehetőségeket, alternatív terápiákat (pl. arc-peelig, manikűr-pedikűr, kismamamasszázs stb.) foglal magába, melytől a kismama garantáltan jobban fogja érezni magát a bőrében.
Kattints a további részletekért >>
Szarvaskút Wellness Hotel és Kemencés Étterem Zirc ****
Töltődj fel a Bakonyban és pihenj a Szarvaskút Hotelben a baba érkezése előtt! A zirci hotelben odafigyelnek a várandós vendégekre is. A wellness szolgáltatások között kismamamasszázs is található, amely egy speciális ülő pozícióban végzett kíméletes masszázs a terhelt gerinc és hát lazítására, közérzet javítására. Érdemes kipróbálni!
4. Milyen programot tervezzünk, ha kismamaként indulunk nyaralni?
Azt mindenkinek magának kell éreznie, mennyit bír, de nagy teljesítménytúrákra azért már nem ajánlott benevezni. Könnyű séták a természetben, városnézés, tengerparti pihenés egyaránt szóba jöhet, de túl sokat ne tartózkodjunk napon, és a vízben is csak addig, amíg jólesik.
Arra ügyelni kell, hogy ne legyen túl zsúfolt a program, jusson idő a pihenésre is.
5. Szükség van-e biztosításra?
Ezen semmiképpen nem érdemes spórolni, a biztosítás mindig jól jöhet, egy kismamának pedig különösen fontos. Emellett érdemes tájékozódni a helyi orvosi ellátásról is, megnézni, hol található a közelben nagyobb kórház, orvosi ügyelet.
Végül az 5 tipp mellé 6 fontos dolog, ami mindenképpen legyen nálunk:
- Terhességi kiskönyv, még akkor is, ha külföldre utazunk
- Saját vitaminok, gyógyszerek
- Legyen mindig kéznél víz és nassolnivaló, ha a vércukorszint hirtelen leesne
- Kényelmes ruhák és lábbeli
- Megfelelő védelem a nap ellen: kalap, kendő, naptej
- Tengerparti vagy wellness pihenéshez kismama fürdőruha
Ha mindezeket szem előtt tartva szervezitek a nyaralást, nagy baj nem történhet, felejthetetlen utazásban lesz részetek.