Május első szombatja 2008 óta a labirintus világnap, ami tökéletes alkalom arra, hogy belevessétek magatokat hazánk valamelyik különleges útvesztőjébe. Ebben a cikkben a világnap alkalmából összeszedtük nektek, hogy hol tehetitek próbára a tájékozódó képességeteket!

A labirintus története
A labirintusok misztikuma évezredek óta foglalkoztatja az emberiséget – egyesek szerint beavatási útként szolgáltak, mások a halottkultuszhoz kapcsolják őket. A legismertebb történet a krétai Minotaurosz útvesztőjéhez kötődik, ahonnan Thészeusz a bikafejű szörny útvesztőjéből Ariadné fonalának segítségével találta meg a kiutat.
Ma már szerencsére nem fordulhat elő, hogy egy labirintusba ragadunk, de talán az izgalom és az élmény változatlan. Ráadásul kutatások szerint a labirintusban történő bolyongás segít csökkenteni a stresszt, kiegyensúlyozza a légzést és nyugtató hatással van a szervezetre. Ha ti is szeretnétek meggyőződni a rejtélyes kanyargás jótékony hatásairól, akkor keressétek fel Magyarország legizgalmasabb labirintusait!

Íme néhány hazai helyszín, ahol lépten-nyomon kanyar vár benneteket!
Szemlő-hegyi-barlang, Budapest
Rendben, barlang, de mi lehet egy barlangnál útvesztőbb? Ráadásul ezt a természet alkotta. Tökéletes! De nem kell eltévednek, hiszen barlangi vezető mutatja be a legbizarrabb képződményeket, és ki is visz titeket a szabad levegőre. A barlang kedd kivételével minden nap nyitva tart, és a túrák reggel 10-től délután 4-ig óránként indulnak.

Nemzeti Színház szoborpark, Budapest
A pesti Duna-part egyik nem észrevehetetlen épülete a Nemzeti Színház. Előtte emelkedik egy zikkurat. Ha felmentek a spirális úton, a zikkurat a tetejéről egészen jól belátható az előtte elterülő sövénylabirintus.
Budavári Labirintus, Budapest
A budai Várnegyed alatt olyan föld alatti látványosságra bukkanhattok, amely több ezer éves múltra tekint vissza. Az egykori barlangrendszerből kialakult misztikus Budavári Labirintus 1000 méter hosszú útvesztőjében állítólag egykor a Drakula gróf figuráját megihlető Vlad Tepes is raboskodott. Ha őt már nem is találjátok ott, de történelmi kiállításokra még biztosan bukkanhattok itt.

Város a város alatt, Eger
Az Egri Vár kazamatáiról már sokat hallottatok. De ez megvan-e, hogy Eger alatt egy másik város is húzódik? Ez nem egy szürreális alternatív valóság, hanem az egykori érseki pincerendszer. A mintegy 3 kilométer hosszan elnyúló tufába vájt útvesztő vezetett túrái során ráadásul nemcsak szárazföldi kalandokban lehet részetek, hanem különböző vízkerekek és vízemelő attrakciók is bemutatásra kerülnek.
Egerben a legváltozatosabb szálláshelyeket foglalhatjátok! >>

Kukorica Útvesztő Fesztivál, Kiszombor
A nyári hónapokban szuper kaland lehet, ha felkeresitek a Szegedhez közeli Kiszombor útvesztőjét. A hatalmas kukoricaföldön kialakított labirintus minden évben új mintázatot kap, így akkor sem lesz unalmas, ha már jártatok itt. A pontos nyitásról a közösségi oldalaikon érdemes tájékozódni.
Szálláshelyek Kiszomborban és környékén >>

Labirintus, Pannonhalmi Arborétum
Az évezredes bencés főapátság arborétumának labirintusa szabadon bejárható. És kicsi, de érdekes; fél méter szélességű ösvényei hét körön 15 méter átmérőt érnek el. Nem útvesztő, nem is erről szól, annál inkább egy meditációs séta, amitől lecsillapodnak a kedélyeitek.
Pannonhalma és környéke sok szálláshelyet kínál >>

Csillagösvény Élménypark, Ópusztaszer
Két és fél hektáron vár titeket az ópusztaszeri labirintus az Ópusztaszeri Nemzeti Történelmi Emlékpark területén. Nem meglepő módon a sövény útvesztő Csodaszarvas alaprajzú. Hogy erről meggyőződjetek, másszatok fel a kert fölötti fahidakra! Miután végigjártátok a 3,5 kilométernyi labirintust… A hétfő kivételével minden nap nyitvatartó útvesztő kellemes parkjában népi játékokat, egy kis büfét és még egy átlátszó labirintust is találhattok.
És előtte foglaljatok szállást! >>

Andrássy-kastély kertje, Tiszadob
A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei település ad otthont az ország egyik legszebb kastélyának, amelynek kertjében hatalmas sövénylabirintus kanyarog. Mielőtt bolyongunk és eltévedünk benne, érdemes felülről, a kastély felől is megnézni a területet. Csodálatos!
Még több érdekesség az Andrássy-kastélyról >>

Ha szeretitek a logikai feladatokat, az útkeresését, a spirituális elmélyülést, a természetes és ember által emelt labirintusok nektek valók! Hajrá!
Ha pedig a fentieken kívül egyéb ötletetek lenne, szállást mi kínálunk hozzá! >>
(fotók: shutterstock, szallas.hu)