Világnapja szinte mindennek van. Miért lenne kivétel a labirintus? 2008 óta május első szombatja a Labirintus Világnap. Ezen a napon sokan labirintusokhoz szerveznek kirándulást. Remek alkalom, hogy útra keljetek, és felfedezzetek magyarországi labirintusokat!
A labirintus története
Halottkultusz, beavatási út, üdvözülés? A labirintusok eredete az idő homályába vész. A többség azonban a labirintus szó hallatán minden bizonnyal a krétai, Mínosz parancsára Daidalosz által tervezett útvesztőre gondol. Az áthatolhatatlan építményben riogatta és intézte el a bikafejű Minotaurosz az embereket, amíg Thészeusz alaposan helyben nem hagyta. Thészeusz a krétai királylány, Ariadné fonalának segítségével jutott ki a labirintusból.
A mai labirintusokban az ókori példához hasonlatos, drámai beavatkozásra nincs szükség, de mindenképpen izgalmas kaland. Sőt, egyesek szerint jótékony élettani hatásokkal is bír: csökkenti a vérnyomást és a szorongást, segíti a szabályos légzést és általában pozitívabbá tesz minket. Utazzatok el valamelyik magyarországi labirintushoz, jótékony hatásukról győződjetek meg személyesen!
Labirintusok Magyarországon
Íme néhány hazai helyszín, ahol kedvünkre bolyonghatunk és -ha úgy adódik- eltévedhetünk.
Szemlő-hegyi-barlang, Budapest
Rendben, barlang, de mi lehet egy barlangnál útvesztőbb? Ráadásul ezt a természet alkotta. Tökéletes! De nem kell eltévednek, hiszen barlangi vezető mutatja be a legbizarrabb képződményeket, és ki is visz titeket a szabad levegőre.
Nemzeti Színház szoborpark, Budapest
A pesti Duna-part egyik nem észrevehetetlen épülete a Nemzeti Színház. Előtte emelkedik egy zikkurat. Ha felmentek a spirális úton, a zikkurat a tetejéről egészen jól belátható az előtte elterülő sövénylabirintus.
Város a város alatt, Eger
Az Egri Vár kazamatáiról már sokat hallottatok. De ez megvan-e, hogy Eger alatt egy másik város is húzódik? Ez nem egy szürreális alternatív valóság, hanem az egykori érseki pincerendszer. A négy kilométernyi, tufába vájt útvesztőben idegenvezető segít eligazodni. És még egy időalagút is van!
Egerben a legváltozatosabb szálláshelyeket foglalhatjátok! >>
Kukorica Útvesztő Fesztivál, Kiszombor
Bár nem a Labirintus Világnap, de idén közel egy hónapig – 2019. július 13-augusztus 17. között – tart a dél-alföldi, kiszombori Útvesztő Fesztivál. Az ember nagyságú kukoricák közt adomány ellenében a hét minden napján bolyonghattok.
Szálláshelyek Kiszomborban és környékén >>
Labirintus, Pannonhalmi Arborétum
Az évezredes bencés főapátság arborétumának labirintusa szabadon bejárható. És kicsi, de érdekes; félméter szélességű ösvényei hét körön 15 méter átmérőt érnek el. Nem útvesztő, nem is erről szól, annál inkább egy meditációs séta, amitől lecsillapodnak a kedélyeitek.
Pannonhalma és környéke sok szálláshelyet kínál >>
Csillagösvény Élménypark, Ópusztaszer
Két és fél hektáron vár titeket az ópusztaszeri labirintus az Ópusztaszeri Nemzeti Történelmi Emlékpark területén. Nem meglepő módon a sövény útvesztő Csodaszarvas alaprajzú. Hogy erről meggyőződjetek, másszatok fel a kert fölötti fahidakra! Miután végigjártátok a 3,5 kilométernyi labirintust…
És előtte foglaljatok szállást! >>
Andrássy-kastély kertje, Tiszadob
A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei település ad otthont az ország egyik legszebb kastélyának, amelynek kertjében hatalmas sövénylabirintus kanyarog. Mielőtt bolyongunk és eltévedünk benne, érdemes felülről, a kastély felől is megnézni a területet. Csodálatos!
Még több érdekesség az Andrássy-kastélyról >>
Ha szeretitek a logikai feladatokat, az útkeresését, a sprituális elmélyülést, a természetes és ember által emelt labirintusok nektek valók! Hajrá!
Ha pedig a fentieken kívül egyéb ötletetek lenne, szállást mi kínálunk hozzá! >>
(fotók: shutterstock, szallas.hu)