Olyan gyerekbarát kirándulóhelyet keresel, ami nem jár megterhelő szintemelkedéssel, mégis van panorámája, ráadásul kutyával is látogatható? Irány Solymár! A solymári vár romjai a Pilis és a Budai-hegység között őrzik az egykor népszerű középkori vár emlékét. A rövid túrát minden korosztálynak ajánljuk, sőt, még babakocsival is útnak indulhatsz.
Középkori vármaradványok Solymáron
A solymári vár, amelyet gyakran (és tévesen) Szarkavárként emlegetnek, egykor csak egy kis kővár volt, később kapott falakat, lakótornyot, és megépült a palotaépület többi része is.


Fénykorában főként reprezentációs szerepet töltött be, mint egykori királynéi vár. Egy-egy vadászat után még Luxemburgi Zsigmond és Hunyadi Mátyás is megpihent a falak között.
Bár az ásatások során előkerült maradványok arra engednek következtetni, hogy a vár vesztét tűz okozta, vélhetően nem egy török ostrom közben semmisült meg. Az építmény 2005-2006-os rekonstrukciónak köszönhetően nyerte el ma is látható kinézetét.


A solymári vár látnivalói
Mielőtt útnak indulsz, tudnod kell, hogy ebben a várban nincsenek interaktív kiállítások, látványos bemutatók, izgalmas lépcsők, vagy éppen gyilokjáró.
A különlegessége leginkább a szerénységében rejlik (ezt a belépőjegyek ára is tükrözi), és persze abban, hogy egészen kicsi gyerekekkel, terep babakocsival is megközelíthető. Sőt, a várban a kutyákat (természetesen pórázzal) is szeretettel látják.
Top látnivalók Solymár környékén >>



A felújítás során megemelték a várfalakat, megépítették az öregtornyot és kapuzatot, illetve a várkertben található még egy kilátótorony, egy apró vártörténeti kiállítás és egy színpad is.
A színpad melletti füves részen piknikezni is lehet, plédet és szendvicset érdemes bekészíteni a hátizsákba.
A Mátyás-domb tetején álló kilátótoronyból megcsodálhatod a Pilisvörösvári-medencét, elláthatsz a Hármashatár-hegytől a Pilisig. Ha szemfüles vagy, felismered a Kevélyek hegycsoportot is.


A vár megközelítése
Már csak az a kérdés, hogyan közelíthető meg legkönnyebben a vár? Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat:
- Autóval Budapest felől, vagy Pilisvörösvár irányából a 10-es számú főútvonalról (a parkolás ingyenes)
- Busszal Hűvösvölgy felől a 64-es, a 64A, a 164-es és a 264-es BKV járatokkal, illetve a 830-as, 831-es és 832-es számú Volán buszokkal
- Vonattal a Budapest-Esztergom vasútvonalon
A vár alatti parkolótól gyalogosan 10 perc alatt kényelmesen fel lehet érni a várkapuhoz, a tájékozódást tábla segíti. A többi táblán azt is megnézheted, milyen kirándulóhelyek várnak még a közelben.
Foglalj szállást a közelben >>
TOP 5 kirándulóhely a solymári vár környékén
A Pilis kapuja több túraútvonallal, természeti kinccsel és rendhagyó látnivalóval csalogat, ezekből szeretnénk most néhány – Solymárhoz közeli – kirándulóhelyet ajánlani.
- Jegenye-völgyi vízesés – A Budai-hegység 5 méter magas vízesése a Les-hegy és Felső-patak-hegy lábainál húzódó Jegenye-völgy alsó szakaszánál fekszik. Több túraútvonal is húzódik a közelben.
- Zsíros-hegy Kilátópont – A kilátópont a túrázók kedvelt pihenőhelye, elérhető Solymár, Nagykovácsi vagy Budaliget felől is az OKT 13-as számú szakaszán keresztül.
- Teve-szikla és az egri vár másolata – Pilisborosjenő látnivalói nagyon népszerűek a kirándulók körében, a Kevélyhegyi tanösvény mindkét területet, sőt, a Kőfülkét és a Kevélyhegyi Levendulamezőt is érinti.
- Boldog Özséb-kilátó – A 756 méter magasan álló Boldog Özséb-kilátóból rálátni a Visegrádi-hegységre, a Pilisvörösvári-medencére és a Budai-hegységre is.
- Holdvilág-árok – A legendás szurdok útvonala 2 km hosszan kanyarog hidak, falépcsők és hatalmas sziklák között a Duna-Ipoly Nemzeti Park területén.


Nem is gondoltad volna, hogy a solymári vár és környéke ennyi látnivalót tartogat? Fedezd fel a legszebb kirándulóhelyeket, akár egy többnapos kikapcsolódás során.
Foglalj szállást a Szallas.hu színes kínálatából >>
(Fotók: szallas.hu, Kristóf-Zöld Eszter)