Prága az egyik legnépszerűbb úti cél a magyar turisták körében, főleg ősszel és az adventi időszakban látogatnak el sokan a cseh fővárosba.
Prágában számos építészeti, kulturális, vallási emlék és látnivaló található, történelmi belvárosát 1992-ben az UNESCO a Világörökség részévé nyilvánította. A különböző városnegyedek más és más hangulatot árasztanak, ezeket érdemes külön-külön is bejárni:
- Óváros (Staré Město): Jókai szerint a prágai Óváros „egyetlen nagyszabású múzeum”, 1784-ben ez a városrész lett az egységes Prága központja.
- Josefov – Zsidóváros: A zsidók a 10. század óta élnek Prágában, több zsinagóga is látogatható a környéken és érdemes felkeresni Franz Kafka szülőházát is.
- Újváros (Nové Město): A városrészt IV. Károly császár alapította, központja a Vencel tér.
- Hradzsin vagy várnegyed (Hradčany)
- Kisoldal (Malá Strana): a Moldva túlpartján fekvő városrész, itt találhatók a barokk építészet legszebb prágai emlékei.
- Vyšehrad várnegyed
- Vinohrady
- Žižkov
Az útikönyvek tele van hasznos és érdekes információkkal, de vajon milyen titkokat rejt még ezen kívül a város?
Arany Prága
Az „arany Prága” név valószínűleg I. Károly cseh király idejéből származik, ekkor ugyanis arannyal vonták be a prágai vár tornyait. Egy másik legenda szerint Prágát az alkimisták és az aranycsinálók tevékenysége miatt nevezték el „aranynak”.
Hollywood is felfedezte magának
Mivel Prága nem szenvedett nagy károkat a 2. világháborúban, így a háború előtti években játszódó filmekben a londoni és amszterdami jeleneteket is gyakran a cseh fővárosban forgatják.
Sörivási szokások
Jó tudni: ha asztalfoglalás után magunk elé helyezünk egy söralátétet, az azt jelenti, kérünk egy korsó sört. Amennyiben a korsónk kiürül és az alátétet nem helyezzük az üres korsó szájára, automatikusan hozza a pincér a következő kört.
Sziget a városban
A Károly-hídtól lefelé vezető lépcsőn lehet a zöld Kampa-szigetre jutni, amely remek kikapcsolódást nyújt a nyüzsgő Prága közepén. Manapság főleg éttermekkel, hotelekkel van tele.
Magyar szobrászok alkotása a prágai várban
A Kolozsvári fivérek a XIV. századi Magyarországon éltek és csupán egyetlen szobruk érte meg a mai kort: a Szent György szobor, amelyet valószínűleg Nagy Lajos király ajándékozott apósának, IV. Károlynak és így kerülhetett Prága városába. A szobor a prágai vár harmadik udvarán található, közvetlenül a Szent Vitus katedrális mellett.