A Hajósi Pincefalu felkeresése sokak számára bakancslistás program, hiszen igazán különleges látványt nyújt a magyarországi pincefalu, amelyet 1200 présház alkot. Ha tervezed, hogy Hajósra látogatsz, mutatjuk, mit érdemes tudnod a pincékről, és merre kirándulj a környéken!
Európa legnagyobb pincefalva és a Hajós-Bajai Borvidék
A Hajós-Bajai Borvidéket 14 település alkotja, ebből három sváb település, Hajós, Császártöltés, és Nemesnádudvar a Hosszúhegyen fekszik. A Hajósi Pincefalu, sokak által ismert és szeretetett hazai látványosság, évente több ezren kíváncsiak rá, köztük a borturizmus szerelmesei is. Érdemes tudni, hogy 50-50% a fehér-kékszőlő aránya, Hajóson 65% kékszőlő.
Foglalj szállást Hajós környékén!
Hajós Európa legnagyobb pincefalva, jelenleg nagyjából 1200 présház alkotja, így szinte teljesen elkülönült települést alkot Hajós városától 3 km-re. Napjainkban a meghatározó szőlőfajták a Cabernet savignon, Kékfrankos, Zweigelt, Olaszrizling, Rajnai rizling, Cserszegi fűszeres, és a Chardonnay.
Hajósi Pincefalu – 10 kulisszatitok és érdekesség, amiről még nem olvastál
- Egyes feltevések szerint kezdetben a Hilden található földbevájt barlangok adtak helyet a helyi bornak, majd a 18. század végén a 19. század elején kezdtek Hajóson pincét építeni.
- 1851-ben 363 pince volt Hajóson, a századfordulóra a pincék száma elérte a 850-et.
- A legrégebbi présházon az 1840 felirat található.
- Egykor több pince volt Hajóson, mint ahány ház.
- Többen két pincét is építettek, egyiket a bor, a másikat pedig a burgonya, az alma és egyéb termények megfelelő tárolására.
- A Hajósi Pincesor műemlék jellegű présházai a 20. század elején készültek.
- Ha jó volt a termés, akkor a pincékben 25-30 ezer hektoliter bort is tároltak, ez jellemezte a termést a 19. század első felében.
- A második világháború idején a présházak is megszenvedték az átvonuló frontok jelenlétét, ekkor ugyanis számos présház ajtaját felfeszítették, így a pincék tönkrementek. A pincefalu a ’60-as évek után született újjá, később kialakult a mai arculata is.
- Hajóson áll Szent Orbán, a borászok védőszentjének szobra, amit a helyi gazdák a borünnepen a legjobb fehér és vörösborral is megöntöznek, hogy jó legyen a szőlőtermés.
- A Hajósi Pincefalu programok tekintetében is kiemelkedik, pincenyitogató eseményeket, borversenyeket és borünnepet is rendeznek.
Hogyan közelíthető meg a Hajósi Pincefalu?
Autóval – Hajós Budapesttől 160 km távolságra fekszik, ez autóval nagyjából 2 órás út az M6 és 51.-es úton, vagy az M5 és 54.-es úton keresztül.
Busszal – Autóbusz járatok Budapest Népliget autóbusz-pályaudvarról kecskeméti átszállással, vagy egyenesen Kecskemétről indulnak Hajósra. Itt a Hajósi pincék nevű megállónál kell leszállni a buszról. A menetidő Kecskemétről nagyjából 1 óra 45 perc.
Vonattal – A településre nem közlekedik vonat.
Top 5 kihagyhatatlan látnivaló Hajós környékén
Ha a Hajósi Pincesor mellett kíváncsi vagy a környék látnivalóira, az alábbi 5 program és látnivaló mindenképpen kerüljön fel a listádra!
1. Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum (Kiskőrös)
Petői szülőháza 1780 körül épült, ma az épületben a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum működik, amelyben közelebbről is megismerkedhetsz Petőfi gyermekkorával, és életművével. A házban a család bútorai közül egy ágy, egy régies szekrény, több faragott sarokpad, és konyhai felszerelés sorakozik.
2. Paprika Múzeum (Kalocsa)
A kalocsai Paprika Múzeumban többet tudhatsz meg a kalocsai fűszerpaprika és a magyar fűszerpaprika-termesztés történetéről, illetve arról, hogy a palánták nevelésétől az értékesítésig milyen munkafolyamatok vezetnek. A gerendákra akasztott több ezer fűszerpaprika füzér látványa, és a paprikaillat biztosan meggyőz arról, hogy érdemes volt ide ellátogatni.
3. Pintér Művek Haditechnikai Park (Kecel)
A keceli Haditechnikai Park akár egynapos programhoz is kiváló választás, a kiállított tárgyak között egy interkontinentális ballisztikus rakétahordozó, egy Draken fedőnevű vadász-bombázó repülőgép, egy MiG-23-as vadász-bombázó repülőgép és egy Belgiumból hozott páncélozott felderítő gépjármű is szerepel.
4. Pincesor (Nemesnádudvar)
A Nemesnádudvari pincesoron, ahol ma 500 pince található, a sváb kultúra jellegzetes ismertetőjeleivel találkozhatunk. A kis ablakú, nagy ajtajú pincékben meg lehet tekinteni a hajdani borászati eszközöket, a legnépszerűbb helyi borok a Kadarka, Chardonnay, vagy éppen a Rajnai rizling.
5. Császártöltési pincesorok (Császártöltés)
A császártöltési pincékről a legkorábbi írásos feljegyzés 1750-ről származik, ma a Főkáptalani pincesor, a Káposztáskerti pincesor, a Kis-sori pincék, a Vidám sori pincék és az Erzsébet utcai pincék a település részei. A pincék többsége 15-20 méteres, találni köztük olyan épületet is, ahol a löszfalú boltívek is megmaradtak.
Nem is maradt más teendőd, foglalj Hajóson szállást a Szallas.hu kínálatából, és add át magad a helyi látnivalóknak!
A közelben található szekszárdi borvidéket se hagyjátok ki:
(Képek: Szallas.hu)