Balatonlelle, a Balaton déli partján lévő csillogó ékszerdoboz, ahol csobogó patakok, friss halak, finom szőlő, fenséges bor és gyümölcs kecsegtette már a honfoglaló magyarokat is. A forrásokból is ismert, hogy maga Koppány vezér is szívesen portyázott ezen a területen. Biztosan meg is fürdött a csodás Balaton vizében, nem egyszer, talán kétszer 😀
Tetves-patak
Itt Balatonlellén folyik szemünk láttára a történelem, melynek minden mozzanatát őrzi a Tetves-patak. Ha beszélni tudna, biztos elárulná, milyen volt a környék 1055-ben, amikor a tihanyi apátság „megszületett”, aztán hogy milyen volt az 1332-37. évi pápai tizedjegyzékben szereplő Lelye és Belye néven említett település, vagy hogy 1199-ben Imre király öccsével Andrással, miért pont itt ütközött meg és védte meg a csatában a trónt. Sejthetjük, hogy közkedvelt pihenő helyszíne volt a királyi és nemesi családoknak, mint ahogy ma is érdemes ide ellátogatni, és töltődni a látvánnyal, ahogy a Tetves-patak és a Forró-árok, a két patak völgyének alsó folyása elkápráztatja a szemünket.
Rádpusztai romtemplom
Milyen nagy szerencséje van hazánknak, hogy számos történelmi – épített emlékkel rendelkezik. Vonatkozik ez a XIII-XIV. században épült késő-román templomainkra is.
Számos templomot már feltártak, romjait helyrehozták, de még mindig vár sorára számos épület, hogy akár régi fényében díszelegjen. Az egykori falak erőt, és tartást sugároznak, megmagyarázhatatlan atmoszférát teremtenek. A Rádpusztán lévő templomrom meglévő falai 8-10 méter magasak. A Balaton egyik legszebb, fennmaradt egyházi és történelmi emlékhelye. Egykor a templom körül temetkezési hely volt.
Az 1055-ben alapított Tihanyi apátság alapítólevélben találunk utalást a mai Lellére és a nagy hadiút mellett épített Szent Kelemen-bazilikára.
Ez a Balaton-környék legkorábbi ismert temploma. A bazilikát a két út – Hadút és Sziget-szád, más forrásokban Nagyút – találkozásánál, az apátsági birtok nyugati határában építették. A Hadút Aquincum felől vezetett Kanizsán, Dalmácián keresztül az Adriához, a Nagyút pedig délnek haladt a mai Kaposvár és Szigetvár felé. Erre sétálva, magunkba szívhatjuk a Balaton illatát, csendes pihenőhely ez, aminek plusz érdekessége, hogy ez a déli part egyetlen vörös kőből emelt temploma.
Persze, hogy a Balatonnál kastélyt is találhatunk szép számmal! Hazán kedves tava olyan nekünk, mint az olaszoknak a Garda-tó. Csodás és pihentető, sziget a nagyvilágban. Ebben a titkos világban találhatjuk a földszintes, 1838-ban épült klasszicista stílusú, impozáns oszlopos tornáccal szegélyezett, a családi címerrel díszített timpanonnal ellátott kiskastélyt.
A kastély ma már látogatható, és már azért is érdemes ide betérni, mert itt található a magyar Afrika múzeum, amely Gróf Somssich Pongrácz híres Afrika vadász trófeagyűjteményét mutatja be.
„Nekem a Balaton a riviéra…” éneklik az egykori slágerben, és valóban, ez ma sem változott. A Napfény strand és élményfürdő Balatonlelle egyik legnépszerűbb turisztikai attrakciója.
A strandon 2008-ban homokos partszakaszt alakítottak ki a tó medréből kikotort homokból, így hamisítatlan tengerparti hangulat várja a csobbanni vágyókat. A kisgyermekes családok paradicsomává vált már az átadás évében. Itt szaunaház, masszázs, pezsgőfürdő és a gyermekek számára is használható csúszda várja a pihenni vágyókat.
Még több balatoni strandot itt találsz >>
Kishegy és a Kishegyi Szent Donát-kápolna
Számos szabadprogram és élményfürdőzés után mi lehet jobb egy nyáresti, beszélgetős, borozós, jó hangulatú esténél? A Kishegy, a szőlősgazdák legdrágább helye itt a Balaton déli partján, ahonnan Badacsonytól Tihanyig még a túlsó partot is lehet látni. Csak aki ezt látta, az mondhatja el magáról, hogy látta a Balatont.
Talán túlzás nélkül kijelenthető, hogy itt található Somogy megye legszebb műemlék kápolnája, a „villáműző” Szent Donátról elnevezett kishegyi Szent Donát kápolna is. Tóth Péter tanulmánya szerint viszont: „A barokk stílusú kishelyi kápolnáról az 1815. Évi egyház-látogatási jegyzőkönyv tesz először említést. Eszerint báró Majtényi György építtette, de hogy mikor, arra már senki nem tudott válaszolni.” Ma csak Szent Donát napján – a borhét ideje alatt – tartanak itt misét.
De a Szent Donátnak, a szőlősgazdák védőszentjének tiszteletére felszentelt barokk kápolna belső berendezésével, és késő barokk faoltárral egy kis ékszerdoboz itt a hegyen.
Szent István tér
Múlt és jelen forgatagában, jó visszatérni Balatonlelle belvárosába.
A mediterrán hangulatú központ, a Szent István tér és a hozzá csatlakozó sétálóutcák esténként több ezer ember számára nyújtanak kikapcsolódást. A térről indulva sétálhatunk egy nagyot a platánfákkal szegélyezett Moló sétányon is, gyönyörködve a Balaton szépségén.
Ha sikerült meghoznunk a kedvet egy balatonlellei nyaraláshoz, szállásokat itt találsz >>