A somoskői vár története igen kalandos, az 526 méter magas vulkáni csúcson magasodó erődítményt ugyanis annak ellenére, hogy egy magyar faluhoz tartozik, hosszú évekig csak útlevéllel lehetett meglátogatni. Bár a szlovák oldalon áll, de ma már szerencsére bárki megtekintheti ezt a csodálatos panorámával rendelkező várat.
A somoskői vár története
A somoskői várat a 13. század végén építtette fel a Kacsics nemzetség. Ettől fogva a sorsa igen hányattatott volt, olyan sűrűn cserélt gazdát, hogy valóságos átjáróház alakult ki benne.
Romantikus szál is kötődik a helyhez: Balassi Bálint itt ismerte meg nagy szerelmét, Losonczy Annát.
Pusztulását a Rákóczi-szabadságharc hozta el. Minden különösebb vérontás nélkül a kurucok kezére került, akik 7 évig birtokolták. I. Lipót a szabadságharc bukása után parancsba adta a vár lerombolását, de a végrehajtó Ráday Pál valamiért mégsem teljesítette ezt maradéktalanul, és csak a tetőszerkezet egy részét gyújtatta fel. Innentől az állapota fokozatosan romlott, a helyi lakosság pedig megkezdte a falak bontását és elhordását, de még így is lenyűgöző volt, aminek bizonyítéka, hogy Petőfi 1845-ös útjáról készült jegyzetében idillikus helyként írja le a várat és a hozzá tartozó falut.
Az első világháború után a trianoni békediktátumban a falut és a várat is Csehszlovákiához csatolták, de Dr. Krepuska Géza gégészprofesszornak köszönhetően, aki a határrendező bizottság egyik angol tisztjét kikezelte gyógyíthatatlannak hitt betegségéből, 1923. április 23-án Genfben a Népköztársaság Tanácsa Somoskőt és Somoskőújfalut visszaadta Magyarországnak. Az örömöt csak az árnyékolta be, hogy maga a vár maradt a határ túloldalán, így látogatása csak útlevéllel volt lehetséges egészen 2007-ig, a schengeni egyezmény életbe lépéséig.
A somoskői vár látogatása napjainkban
Érdemes élni a lehetőséggel, és az oly sokáig mostoha sorsú várat felkeresni, ha a Medves egyébként is lenyűgöző vidékén járunk. A vár alatti parkolóban ingyen letehetjük a kocsit, innen pedig csak egy kis séta, amíg elérjük a szlovák oldalon lévő bejáratot.
A belépő igen jelképes összeg, ennek és a nyitvatartásnak a részleteit itt találjátok >>
Jellegzetes mai arculatát az egyik rekonstruált kör alakú tornya adja, a másik sajnos romos állapotban van. A vár falait viszonylag gyorsan körbe lehet járni, senki ne számítson látványos kiállítóterekre. De nem is emiatt éri meg felkeresni. Sokkal inkább érdekes a fentről elénk táruló panoráma a gyönyörű Medves-fennsíkra, és a szomszédos Salgó várára.
Látnivalók a közelben
Somoskőt és környékét nem csak a várlátogatás miatt érdemes felvenni a bakancslistára, hiszen számos érdekes látnivaló található még erre.
Petőfi 1845-ös látogatásának emlékére a vár közvetlen közelében áll a Petőfi-kunyhó, ahol állítólag meg is szállt néhány éjszakára. A kis házikó állapota persze nyomába sem ár a Szallas.hu kínálatában található szállásoknak, ezért ha szívesen eltöltenétek a környéken néhány éjszakát, ajánljuk inkább a családok, nagyobb társaságok számára is ideális Ibolya Vendégházat Somoskőújfaluban.
Aki a párjával érkezik, az sem marad fedél nélkül, nekik tökéletes választás a szépen felújított, otthonos hangulatú Vargánya Vendégház.
A kunyhó és a vár közötti kis parkban áll egy emlékmű az aradi vértanúk tiszteletére. A várlátogatás mellett kihagyhatatlan a geológiai ritkaságnak számító bazaltömlés megtekintése, ami a vár északi oldalán található, és egy kis sétával érhető el. Bazaltoszlopok az ország több pontján láthatók, de az ehhez hasonló hajlott forma még európai viszonylatban is igen ritka.
A közelben áll Salgó vára, amit akár egy túra keretében is felkereshetünk, de a környék ezen kívül is számos lehetőséget tartogat azoknak, akik szeretnek kirándulni, és nagyokat túrázni.
Utazásra fel, fedezzétek fel ezt a különleges környéket!
Szállások a közeli településeken >>
(fotók: Bene Mariann, szallas.hu)
Még több látnivaló a Karancs-Medves vidékén: 4 nap – 4 emlékezetes program