A határon innen és túl is gombamód szaporodnak Kolodko Mihály ukrán-magyar szobrászművész alkotásai, melyekkel Ungvár után több hazai településen is találkozhattatok már. Az apró miniszobrok méretük ellenére hatalmas hatást tudnak gyakorolni a nézelődőkre, ugyanis a művész nem riad vissza a humortól és a markáns véleményformálástól sem.
Ki is az a Kolodko Mihály?
Sokan csak úgy ismerik, mint a vadregényes Kárpátalja szülöttjét, a street art jeles képviselőjét, aki kezdetben előszeretettel dolgozott nagyméretű szobrokkal. Ám ahogy egyre inkább kiteljesedett a művészete, úgy az alkotásai zsugorodásnak indultak. Biztosat nem tudni, de állítólag praktikus szempontok is vezérelték Kolodko Mihályt abban, hogy liliputi alkotások kerüljenek ki a kezei közül. Így ugyanis bármikor meg tudta őrizni az anyagba öntött ötleteit.
Végül a tervezőasztalnál kreált, aprólékos gonddal megformált makettekből már nem is készítette el a méretarányosan felnagyított verziót. Helyette először Ungvár, majd – Magyarországra költözése után – Vác és Budapest utcáit népesítette be csodálatos miniszobraival. Ezek ma már nem csak a főváros és a Dunakanyar szívében járva keresztezhetik az utatokat, hanem sok más hazai településen is.
Markáns vélemény szoborba öntve
Alkotásai legtöbbször az adott ország jellegzetességeiről, identitásáról tanúskodnak, de Kolodko attól sem riad vissza, ha markáns véleményt kell megformálni. Ezt bizonyítja például a tavaly március közepén felbukkant alkotása, melynek elhelyezése már önmagában is erős üzenetet hordoz. Az Árpád hídhoz közel, a Moszkva sétányon található alkotás talpazata egy robosztus ujjat formáz, melyen olyan pecsétgyűrű van, amit az ukrán címer díszít.
A hatalmas kőujj hegyén, a Kígyó-szigeteki hadihajó közepén maga Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke foglal helyet – tankja megnyugtató védelmében. Az apró bronzszobor és a hatalmas kőujj éles kontrasztot alkot egymással. Eszünkbe jutattja Dávid és Góliát történetét, ahol végül az esélytelenebb szereplő aratott győzelmet.
Az Among Us című szobor pedig tavaly október 23-án került ki az Ötvenhatosok terére, amely az egykor a téren álló ledöntött Sztálin-szobor csizmáit ábrázolja kilogó csontokkal, illetve egy gördeszkát. Ez utóbbit talán a szintén a téren álló Néprajzi Múzeum formája ihlette.
Fővárosunk mondhatni szinte tele van Kolodko-szobrokkal, hiszen mostanra a fentebb említettekkel együtt 30 alkotást találhattok az utcákon.
Merre induljatok útnak a budapesti miniszobrokhoz?
- A Halász utcában lelt otthonra A nagy ho-ho-horgász című rajzfilmből a Főkukac, ami a művész első magyarországi alkotása volt. Ezt pedig csakhamar követte a többi apró szobor is.
- A Széll Kálmán téren is érdemes nyitott szemmel járni, ugyanis itt bújik meg a gyermekkorunk ismert és kedvelt ezermestere, Mekk Elek szobra. A bábfigura ráadásul szezonhoz igazodva gyakran váltogatja a ruházatát az arra járóknak köszönhetően.
- Az ikonikus magyar mesevilág felelevenítése mellett az amerikai rajzfilmsorozatok egyik hőse, Lisa Simpson oszlophoz „kötözött” karakterével is összefuthattok a Jászai Mari téren elhelyezkedő, 2-es villamos megállójánál.
- Látogassatok el a Sándor palotához, ahol nem egyedül fogtok gyönyörködni a festői kilátásban, hanem a híres Kockásfülű nyúl társaságában, aki figyelő tekintetét a pesti oldalon tartja!
A nyúltól nem messze találjátok a Nincs kompót című szobrot. Az alkotás egy orosz katonát ábrázol egy üres kamra ajtajában a Várkert Bazár közelében, egy kőkerítésen.
Ha megtaláltátok a katonát, ne induljatok még tovább. Nézzétek meg a Várkert Bazárral pont szemben a Friedrich Born rakpart kövei között álldogáló Lecsót, a gasztropatkányt is.
A csodálatos Duna-parton azonban nemcsak Lecsó az egyetlen miniszobor. Például a Bem rakpartra vezető lépcsősor egyik korlátján gurul Rubik Ernő világhíres logikai játéka, a Rubik-kocka.
A kockától nem messze a Dunára néz a Kossuth-híd emlékkőnél a Szomorú tank. A picike harci jármű csöve lekonyul, így állítva emléket az 1956-os forradalomnak.
A budai oldalon azonban van egy olyan Kolodko-alkotás is, amely kivételesen nem egy gerillaakció eredménye. Az Egyszer volt Budán kutyavásár című szobrot ugyanis stílusosan maga a Budavári Önkormányzat rendelte meg. A Széna tértől néhány percre üldögélő kosárnyi eb az ismert Mátyás király-mesét eleveníti fel.
Egy másik, szintén rendelésre készült alkotása pedig a Dreher Sörgyár számára készült. A Söröskocsi című szobor a legendás sörfőzde bejáratánál fedezhető fel, míg Dreher Antal miniszobra a gyár udvarán, egy korabeli söröshordón állva néz szigorúan a látogatókra.
Kutya nemcsak a budai, hanem a pesti oldalon is feltűnik Kolodko-szobor formájában. A Lufikutya csonttal a Belgrád rakparton bukkant fel 2019-ben. Az alkotást feltételezhetően a világ egyik legdrágább szobrának kikiáltott Balloon Dog inspirálhatta.
A Lufikutya közelében egy másik híres állatot is találunk. Az egyik legbritebb figura, Mr. Bean mackója stílusosan az egykori Brit Nagykövetség falára került.
A plüssmackó mellett egy bábfigura is megihlette a közelmúltban a gerillaművészt. Így a Magyar Televízió egykori székháza mellé került Breki a Muppet Showból.
Ne is menjetek Brekitől nagyon messzire, mert kb. 180 méterre tőle egy kis zöldterület díszes szegélyének tetején ott a Balta című alkotás.
Egy negyedórás sétára pedig egy igazi legendás „híresség”, a Skála Kópé reklámfigurája napozik egy virágágyás szélén.
Az előbbi kettő között pedig valahol, alig néhány lépésre a Batthyány-örökmécsestől, egy gömb alakú térkő tetején egy icipici Holdjárót fedezhettek fel, ha elég szemfülesek vagytok.
Az I-es számú Gyermekgyógyászati Klinika kis betegeinek arcára a hátizsákos Szurikáta szobor csalhat mosolyt. A klinika kerítésén csücsülő állatkát az inzulin felfedezésének 100 éves évfordulójára kérte a művésztől egy alapítvány.
Az V. kerületben Columbo ballonkabátos alakjának közelében, egy elektromos szekrény tövét kell kémlelnetek, ha meg akarjátok találni a Halott mókust. Ezzel a művel az olasz szobrász, Maurizio Cattelan Bidibidobidiboo elnevezésű alkotására kívánt reflektálni az alkotó.
De nemcsak rajzfilmfigurák vagy történelmi események inspirálják a kárpátaljai művészt. Sok egykor élt történelmi alakot öntött már valamilyen fémbe, hogy aztán a főváros különböző helyein felbukkanva mosolyt csaljanak az őket felfedezők arcára.
Egy függőágyban ringatózik például a Szabadság-híd Fővám téri szakaszánál Ferenc József királyunk.
Neves zeneszerzőnk, Liszt Ferenc pedig utazásra készen üldögél a bőröndjén a Liszt Ferenc Repülőtér 2A termináljánál.
A zsidó származású osztrák-magyar író, Herzl Tivadar a Dohány utcai Zsinagóga környékén támasztja biciklijét.
A talán a Szomorú vasárnapot zongorázó Seress Rezsőt az Akácfa utcai Kispipa falán kell keresnetek, hiszen a zeneszerző sokat játszott anno ebben a vendéglőben.
A Wonder Woman kezdeményezésnek köszönhetően került az erzsébetvárosi Szenes Hanna térre Szenes Hanna apró figurája. A zsidó származású bátor ejtőernyőslányt egy végzetes küldetés juttatta börtönbe, ahol másokért az életét áldozta.
A pasaréti virágárus házaspár, Aranka néni és Béla bácsi szobrát pedig szintén egy civil kezdeményezésre készítette el a szobrász.
A VII. kerület a történelmi személyekről készült szobrokon kívül is rejteget még Kolodko-meglepetéseket. A New York Kávéház kulcsait kezében tartó búvár figurájában az a kávéházi legenda kel életre, mely szerint a híres vendéglátó egység kulcsait az író, Molnár Ferenc dobta a Dunába, hogy az biztosan mindig nyitva maradjon. A búvár és a kulcs szobrot rögtön a kávézó mellett találjátok.
Még mindig a VII. kerületben járva, az Állatorvostudományi Egyetem épületének szomszédságában, a játszótér sarkán ring egy kőoszlop tetején Noé bárkája. A bárka ablakain benézve állatokat ugyan nem találtok, de a színes üvegablakok gyönyörűen utalnak a bibliai szivárványra.
Sőt, Kolodko egyik legutóbbi – idén nyári – alkotása is ebben a kerületben bújik meg. Garfielddal a Noé bárkájától pár lépésre, a Dembinszky utcában, az Állatorvostudományi Egyetem kapuján találkozhattok, amit az ikonikus mesefigura 45. születésnapja alkalmából készített a művész
A tizennégy karátos autó pedig Rejtő Jenő egykori szülőháza közelében rója köreit a Folyamat-szobor oldalán.
Egy másik autó tavaly tavasz óta a budai oldalon is robog. A felhúzható Trabant a Margit-híd budai hídfőjének közelében pöfög. A szobor azért lóg ki egy kicsit a szobrász eddigi munkái közül, mert fém helyett ezúttal mészkőből készült az alkotás.
Idén februárban pedig egy harmadik autó is megjelent Budapesten, a Keleti Pályaudvarnál, ami az Előre a múltba címet kapta. A név a Vissza a jövőbe című filmsorozatra utal, ugyanis a film ikonikus autója egy időgép, amivel a szereplők a jövőbe és a múltba utazhatnak. A különbség csak annyi, hogy míg a filmbeli autó egy DeLorean, addig Kolodko alkotása egy Trabant.
Budán található az In vino veritas című szobor, amelyet az aquincumi katonai amfiteátrumban lehet keresni. A római légionárius magányosan, valószínűleg üres boroskancsóval a kezében támasztja a falat. De nincs egyedül a világban. A szintén Kolodko Mihály által készített párja a horvátországi Pula amfiteátrumában van.
Az idei év első szobrocskája, a Bomba névre hallgató alkotás szintén a budai oldalon, egészen pontosan a Szent Gellért rakparton, a Gellért-hegy lábánál kapott helyet. A sziklába fúródó bombába egy kis állat – sokak szerint a kis Vuk – kapaszkodik. Ti mit gondoltok, hasonlít valamelyik mesefigurára?
A Müpa 18. születésnapja alkalmából márciusban Kolodko Mihály egy új miniszoborral lepte meg a fővárost, amely a Müpa bejárathoz vezető lépcső korlátján kapott helyet. A Füles névre keresztelt fejhallgató különlegessége, hogy folyamatosan zene szól belőle: ha közel hajoltok hozzá, 15 dalt hallgathattok meg olyan előadóktól, akik korábban felléptek a Müpa színpadán.
Az egyik legrejtélyesebb miniszobor kétségtelenül a Drakula, ugyanis a művész május óta nem erősítette meg, hogy ő készítette volna a Vajdahunyad vár környékén található, Lugosi Bélát ábrázoló alkotást.
A legfrappánsabb és leghumorosabb szobrocska címet nálunk az Antall József rakparton található Usánka visszatér nevű mű nyerte el, melynek története egészen 2019-re nyúlik vissza. Ekkor jelent meg a környéken egy díszpárnán pihenő usánka, amit leszereltek és a Dunába dobtak. Erre reagált idén májusban a művész, amikor is békalábakat növesztett usánkával lepte meg a járókelőket a Duna partján.
A művész legutóbbi fővárosi alkotása pedig egy újabb mesefigura. A szobor Micimackót ábrázolja, aki mézes csuprába kapaszkodva lóg Karinthy Frigyes egykori szülőházán, aki a könyv magyar nyelvre fordításában segédkezett.
Kolodko-szobrokat azonban nemcsak a fővárosban találni. Külföldi nagyvárosok mellett, mint Pula és München, hazánk vidéki városaiban is találkozhattok velük. Mutatjuk, merre érdemes indulni értük.
Hol lelhettek rá a vidéki miniszobrokra?
- Tihany: Gyönyörködjetek a balatoni panorámában a Pisky sétányon andalogva, ahol az utat szegélyező kőfalon a Pom Pom meséi című rajzfilmsorozatból ismert Gombóc Artúr karaktere csücsül!
- Veszprém: A magával ragadó hangulatot árasztó LeoNóra miniszobor a Séd patak partján pihen – karnyújtásnyira a Margit romoktól és a szenzációs Fricska étteremlakástól, ahol még Mel Gibson is tiszteletét tette!
- Erna, az őr a veszprémi vár bejáratából őrzi a királynék városát, míg Ödön, az utcazenész a város jelentős zenei múltjára és programjaira utal.
- Vác: A vasútállomás kapujától jobbra egy szoborba zárt verset találtok. Petőfi Sándor mindenki által ismert verséből Morzsi és tyúkanyó figurája alkotják az Anyám tyúkja című szobor kedves párosát. Ez a város még két másik Kolodko-alkotással is büszkélkedhet.
- A Kőkapunál uralkodónőnk ájulását megörökítő Mária Terézia extázisa című szobrot, míg a Március 15. téren Sajdik Ferenc karikatúráját pillanthatjátok meg, ha a környéken jártok.
- Nyírbátor: a bajszos Sóhordó szobra a településen egykor átmenő Sóút előtt tiszteleg.
- Hortobágy: a Kilenclyukú hídnál tűnt fel a graffitiművészként ábrázolt Csontváry Kosztka Tivadar szobra a festőművész születésének 170. évfordulóján, július 5-én, a műveit inspiráló helyszínen. Az alkotás pedig akár ismerős is lehet, ugyanis van egy „ikerpárja” is Münchenben, a Béke Angyala műemlék környékén.
Íme térképen a művész alkotásai:
Ha úgy gondolod, jól ismered Magyarország híres szobrait, akkor a nagy szoborkvízben most tesztelheted a tudásod! >>
(Képek: Szallas.hu, shutterstock.com, facebook.com)