Szlovénia fővárosa, Ljubljana kicsit több mint 400 kilométerre van Budapesttől. Amilyen kicsi, olyan sok izgalmas látnivalót és élményt kínál. Szerencsére nem vált a tömegturizmus áldozatává. Íme, néhány kevésbé ismert arca: Ljubljana másként.
Ljubljana másként – osztrákosan pedáns, olaszosan laza
Először életemben 1995 nyarán jártam Ljubljanában. Húszas éveim elején is ámultam már a szlovén főváros emberi léptékű élhetőségén, rendezettségén. Nyugat és dél találkozása az alig 300 ezer lakosú város; osztrákosan pedáns, olaszosan laza. A pedánsság a rendezett épületekben, közterekben, autómentes belvárosban, tisztaságban érhető tetten, az olaszosság talán legkézelfoghatóbban a Ljubljanica folyó partjának megannyi kávézójában, ahogy a helyieknek mindig van ideje egy presszóra, ahogy szeretnek az utcán lenni. Számos alkalommal megjártam azóta Ljubljanát, de a mai napig is a 24 évvel ezelőtti izgalommal vegyes rácsodálkozást érzem.
Amit még nem láttatok Ljubljanában
Ljubljanát már sokan sokszor leírták. A város zöld, szép parkjai, erdői vannak. Közepén kanyarog a méregzöld Ljubljanica folyó, amin régi és új hidak ívelnek át. A hídfőknél, tereken barokk templomok feszítenek. És a Vár… De mint minden városnak, Ljubljanának is megvannak azok a kevésbé ismert kincsei, amiért érdemes egy újabb ljubljanai hétvége erejéig nekiindulni. Fedezzünk fel együtt Ljubljana városát – másként!
1. Jože Plečnik építészete
Ljubljanában első látásra érzi az ember, hogy van valami sajátos városképet adó hatás. A hatás a legismertebb és legkülönösebb építészeti stílust képviselő Jože Plečnik építész-várostervező személyéhez köthető. Plečnik se nem volt tisztán modernista, sem a neo-stílusok megszállottja, sem pedig szecesszió képviselője; mindezek ötvözésével, saját személyiségét beleadva tervezte Ljubljana több, meghatározó épületét.
Látogassátok meg az Egyetemi Könyvtár épületét a Turjaška ulicán. Pár euróért megcsodálhatják a plečniki remek belsejét. Sétáljatok át a ljubljanai jelkép Hármas-hídon. Bicajozzatok le a folyó mentén az art deco hatású Zapornica gáthoz, álljatok pár perces néma csendben a Žale temető ravatolozójában, vagy figyeljétek meg, hogyan veszi birtokba a természete a méltatlanul elhanyagolt Bežigrad Stadiont!
2. Bauhaus és felhőkarcoló
Még egy kis építészet: a Bauhaus geometrikus modernizmusa Ljubljanát is elérte a 20-30-as években. Igazán szép épületegyüttest csodálhattok meg a Grigorčičeva ulicán. Ezek a házak nem messze találhatók a „Felhőkarcolótól”, azaz Nebotčniktől, ami tiszta ’30-as évek Amerikája a ’30-as évekből. A mintegy 70 méter magas épület tetején egy bár és kilátás vár. Figyeljétek meg a lépcsőházat!
3. Alternatív Ljubljana
A jugoszláv időkben a Stari trg felső végén működő Škuc Galéria, Kulturális központ volt a ljubljanai underground kultúra központja. Az egyik legvitatottabb szlovén zenei formáció, a Laibach is fellépett itt számos alkalommal. Az egykori jugoszláv néphadsereg épületeiben, eleinte foglalt ház mozgalomként indult a mai Ljubljana legjelentősebb kortárs kulturális központja. A graffitikkel teli szórakozóhelyek mellett itt talájátok a Metelkova Művészeti Központ, a Kortárs Művészeti Múzeumot és az egykori katonai fogdából igényesen kialakított Celica Hostelt is. A Metelkovától nem messze talájátok a ROG kerékpárgyár felhagyott épületeit, ahol a ljubljanai street art legjavát elemezhetitek és elvegyülhettek a Tovarna Rog már-már dadaista forgatagában.
4. Evés-ivás Ljubaljanában
A ljubaljanaiak imádnak kávézókban ülni egy fekete mellett. A dél-európai lazulásban a Cankarjevo Nabrežje tucatnyi kávézójában merülhettek el. Az asztalok egy része a Ljubljanicára néz. Kezdjétek itt a reggelt, vagy ugorjatok be valamelyik helyre egy könnyű ebédre napközben! Ami a vacsorát illeti, én a Mestni Trg-Stari Trg vonalon, a ljubljanai vár alatti óvárosi részen keresgetnék.
5. Vásárlás Ljubaljanában
Nem meglepő módon Plečnik tervezte a ljubljanai piac, a Tržnica épületeit is. Zöldség, gyümölcs, meg street food egy helyen. A ljubljanai hétvége idejébe pont beleesik a Ljubljanica partján (Breg) a vasárnapi régiség vásár és a szombati művészeti piac. És egy csepp tenger meg egy csipetnyi só! A híres pirani sólepárlónak van egy nagyon csinos üzlete a Mestni trg-on: ha szeretetik enni, magatokra kenni. Nagyon szlovén!
+1 Kerékpáron Ljubljanában
Ljubljanába sajnos vagy nem sajnos, kocsival tuduk leghatékonyabban eljutni. A vonatot a menetrendje miatt még csak viccből sem említeném. Ha már ott vagytok, mindenképpen béreljetek kerékpárt; nagyon jó kerékpárutakon a legjobb módja Ljubljana felfedezésének. Jó, a Várba feltolhatjátok a bicajt.
Ljubljanában az a jó, hogy közel van, de mégis egy különleges, másik világot ismerhettek meg. Közelsége miatt bármikor újra kiruccanhattok egy ljubljanai hétvégére.
(fotók: shutterstock)