Milyen herendi porcelánja volt Viktória angol királynőnek? Mit adott a magyar állam Vilmos hercegnek és Katalin hercegnének ajándékba az eskövőjükre? Hogyan lehetünk mi is egy napra porcelánkészítő mesterek, és hogyan vált egyáltalán világhírűvé a herendi? Íme a „fehér arany” története, amely mellé különleges kirándulástippeket is hoztunk.
Az Északi- és a Déli-Bakony találkozásánál, Veszprém közelében találjuk Herendet. A város története a késő római korra vezethető vissza, a középkorban több kisebb falu is állt ezen a területen. A török kiűzése után a falu elnéptelenedett, majd a herendi puszta 1764 és 1847 között került ismételt betelepítésre. Fejlődése ekkor indult meg. Ebben oroszlánrésze volt a ma már világhírű, uralkodók által is rajongott herendi porcelánnak.
A Herendi Porcelánmanufaktúra rövid története
A Herendi Porcelángyár elődjét, fajansz- és kőedénykészítő műhelyét 1826-ban alapította Stingl Vince. Anyagi nehézségei miatt 1839-ben eladta azt Fischer Mórnak. Ezzel megkezdődött a herendi „fehér arany” menetelése a világhír felé.
Fischer Mór üzemében mesteri kézműves porcelántárgyak látták napvilágot, és a sikerek nem is maradtak el. Elnyerte a császári és királyi udvari szállító címét, a világhírt azonban az 1851. évi Londoni Világkiállítás hozta el Herend számára.
A herendi chinoiserie–k óriási sikert arattak, olyannyira, hogy Viktória angol királynő vásárolt is egy pillangós, lila peóniás készletet a windsori kastély számára. Így született meg az úgynevezett Viktória – minta, mely a Herendi Porcelánmanufaktúra szimbóluma lett, a mai napig is festik.
Nem másnak készült a közelmúltban Viktória – mintás herendi, mint Vilmos hercegnek és Katalin hercegnének, akiket 2011-es házasságkötésük alkalmából a magyar állam egy 6 személyes, 45 darabból álló herendi étkészlettel ajándékozott meg.
Sőt, gyermekeik, György herceg és Sarolta hercegkisasszony születésére szintén herendi porcelánt ajándékozott Magyarország, a készleteket a lila pillangós, virágos mintázat újragondolt változata, a Royal Garden díszíti.
A Manufaktúra 200 éves története során megannyi rangos nemzetközi kiállításon vett részt, a világ számos pontján nyíltak nívós márkaboltjaik. Ma már a világ legnagyobb manufaktúrája a luxusporcelán-gyártói között szerepel.
Porcelanium – Herendi Porcelánmanufaktúra Látogatóközpont
Herend központjában találjuk a világhírű Herendi Porcelánmanufaktúrát, a hozzá tartozó Látogatóközpontot, vele szemben pedig a Porcelánművészeti Múzeumot. Az épületek körbefogják a csodálatos díszteret, ahol szökőkutak, virágok, és a kedvelt fotótéma, a Herendi – mintával festett életnagyságú oroszlán várja a látogatókat.
A Látogatóközpontban, mely a manufaktúra kicsinyített mása, egy Herendről szóló 3D-film megtekintése után idegenvezető kíséri körbe a vendégeket. Szemtanúi lehetünk, hogyan lesz a nehéz masszából könnyű, törékeny porcelán, miként formázzák, korongozzák és festik mesteri kezek a megelevenedő agyagot — mondta a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. marketing előadója a Blog.szallas.hu-nak.
Búzás István mesterfestő munka közben
Aki szeretné kipróbálni magát porcelánkészítő mesterként, kézbe foghatja a nyers porcelánmasszát vagy a festőecsetet, és belekóstolhat az alkotás élményébe.
A Porcelánművészeti Múzeum állandó gyűjteményes, és minden évszakban megújuló időszaki kiállításain megismerhetjük a Manufaktúra fejlődéstörténetét. Itt található a világ legnagyobb Herendi porcelángyűjteménye is.
A tárlat számtalan interaktív elemet tartalmaz, sőt, a családok apróságainak is tartogat különböző játékos feladatokat.
A „fehér arany” világába tett kirándulást követően az Apicius Kávéház vendéglátását élvezheti a látogató, ahol Herendi porcelán csészéből kortyolhatjuk el a kávét, teát.
A porcelán története
A porcelán a kerámiaipar legnemesebb anyaga, legfőbb tulajdonságai a keménység, áttetszőség és fehérség. Fő alapanyagai a kaolin, a mész, földpátok és finomra őrölt kvarc. A porcelánt Kínában találták fel a Tang-dinasztia (618–907) idején, igazán népszerűvé a XIV. században a Császári Porcelánkészítő Manufaktúra tette.
Az első kínai porcelántárgyakat a középkori keresztes lovagok hozták el Európába, szépségük és különlegességük pedig hamarosan rendkívül népszerűvé tette őket. Az igazi kínai porcelán ma is luxuscikknek számít.
Látnivalók Herend közelében
1. Úrkúti őskarszt – Úrkút
Az Európában egyedülálló Őskarszt kialakulása a 100 millió évvel ezelőtt uralkodó trópusi éghajlatnak volt köszönhető. A körülbelül 1 kilométeres, lélegzetelállító tanösvény hat állomásból áll, melyek segítségével megismerhetjük az úrkúti őskarszt történetét. Izgalmas kirándulás Herend közelében, mely kicsik és nagyok számára egyaránt könnyen bejárható.
2. Sobri Jóska Bakonyi Kalandpark – Kislőd
Remek családi program Herend környékén a Sobri Jóska Kalandpark, ahol nem csak a gyerekek, de a felnőttek részére is találunk izgalmas kihívásokat. Mászófal, airbike, elektromos autó, fánkcsúszda és még számos élményelem vár, sőt, a kalandparkhoz tartozó Hámori-tavon egy strandot is kialakítottak.
3. Veszprémi Állatkert – Veszprém
Afrika, Dél-Amerika, Ausztrália és Ázsia vadvilága egyaránt képviselteti magát a híres Veszprémi Állatkertben, melynek lakói közé nemrég fókák, pingvinek és tigriskölykök is érkeztek. Ha ide látogattok, feltétlenül sétáljatok el a Dínó Parkba is, amely az Állatkert egyik legújabb attrakciója.
Szállások Herenden
ANNA Panzió Herend
Park Vendégház Herend
Faunus Vendégház Hárskút
Fedezd fel a világhírű Herendet és környékét, hiszen a térség számos izgalmas programot tartogat az egész családnak! Foglalj hozzá szállást oldalainkon, csak pár kattintás az egész >>
(Képek: Szallas.hu, shutterstock, facebook, origo.hu, instagram)